Sigurna sam da ovo delo svi dobro poznajete, ali možda neko od vas ne zna priču o tome kako je ovo delo nastalo.
Naime, poznata balerina Ida Rubinštajn zamolila je Ravela da napravi orkestarsku verziju Albenizove klavirske svite „Iberija“ kao muzičku podlogu za jedan njen balet. Ravel je pristao, ali je posle nekog vremena saznao da je svitu već orkestrirao španski dirigent Enrike Arbos i da je zakonom o autorskim pravima zabranjena još jedna orkestracija istog dela. Međutim, kada je Arbos čuo da i Ravel želi da napravi orkestraciju „Iberije“, izjavio je da će se rado odreći svojih prava u Ravelovu korist.
To se ipak nije desilo, jer se Ravel predomislio i odlučio da će napraviti orkestarsku verziju nekog svog dela, da bi se posle nekog vremena opet predomislio i odlučio da napravi potpuno novo delo. Rešio je da napravi eksperiment tako što će jednu kratku temu ponavljati neprestano, bez ikakvog daljeg razvoja, ali će zato postepeno povećavati broj instrumenata u orkestru i jačinu zvuka.
Balet se u početku zvao „Fandango“ (vrsta igre), ali ga je Ravel ubrzo preimenovao u „Bolero“. Premijerno je izveden 22. novembra 1928. godine u Operi u Parizu i doživeo je neverovatan uspeh. Vrlo brzo, ovo je postalo jedno od Ravelovih najpopularnijih dela, što je kompozitora iznenadilo.
Iako je pisan kao muzika za balet, ovaj komad se mnogo češće izvodi kao orkestarska kompozicija. Popularizaciji komada je doprineo i poznati dirigent Arturo Toskanini, koji je, u saradnji sa Njujorškom Filharmonijom, premijerno izveo delo u Americi 1929. godine. Već sledeće godine Toskanini je sa Njujorškom filharmonijom nastupao i u Parizu, gde su ponovo izveli „Bolero“, ali je ovoga puta Toskanini napravio male izmene. Naime, izveo je delo u bržem tempu od onog koji je bio predviđen, a napravio je i ubrzanje (accelerando) na kraju. Publika je bila oduševljena ovakvim izvođenjem, ali se Ravelu to nije dopalo. Postoji čak i priča da su se njih dvojica verbalno sukobili iza pozornice. Navodno, Ravel je prebacio Toskaniniju što je previše ubrzao tempo, na šta mu je Toskanini odgovorio da je to bio jedini način da napravi delo efektnim. Ravel mu je tada rekao da, ukoliko mu se delo ne sviđa, onda ne treba ni da ga izvodi…
Srećom, posle desetak dana, Ravel i Toskanini su izgladili nesporazum, a Ravel je čak pozvao Toskaninija da diriguje jednim njegovim klavirskim koncertom. Zanimljivo je i to da je zahvaljujući ovom incidentu „Bolero“ postao još popularniji.
Ponovo sam ga odslusala i odusevljena ponovo! Diiiiiiivno je, stvarno te podigne, prosto da poletis! Hvala ti puno!
@prichalica, IvanB:
Bolero je jedna od mojih omiljenih kompozicija, ali je ni ja nisam dugo čula. Srećom, drugarica me je skoro podsetila na nju 😀
@Duda:
svrati slobodno, kad god si u prolazu 😀 Javi adresu svog bloga čim ga budeš napravila 🙂
@radioholik:
zbog čega želiš da se registruješ? Ovde možeš slobodno da komentarišeš 🙂
Bolero je predivan. Uh, koliko puta sam ga cula! Nekako ti daje snagu, a meni se spava. Sutra cu da ga odslusam pre posla, da me malo podigne. Ovde kod tebe je carobno pa cu svracati cesce! Uskoro, moj blog!
Ni ja nisam odavno cuo ovo, a bas mi se svidja.
Nisam odavno čula ovo, a mnogo volim.
Hvala puno!!!! 😀
Odmorim se od svega kad sam na tvom blogu, zaista. 😉
kako mogu da se registrujem?
Pozdrav.
Hvala na pohvalama. Svrati kad god možeš – ovde si uvek dobrodošla 😀
U svojoj uobičajenoj šetnji po wordpressu, slučajno sam naišla na tvoj blog, i evo uživam slušajući predivnu muziku već pola sata. Dobila si još jednog vernog čitaoca i slušaoca.
Fantastično, 😆