Poslednji stav Holstove svite „Planete“ nosi naziv „Neptun, mistik“ (Neptune, the Mystic). Ovaj stav je jedan od prvih primera orkestarske literature koji se završava u ‘fade-out’-u (sličan efekat postigao je i Hajdn sa svojom „Oproštajnom simfonijom“, ali na drugi način). Holst je zamislio da ženski hor, koji nastupa u ovom stavu, bude smešten u prostoriji koja je od glavne dvorane odvojena vratima. Ta vrata bi trebalo da budu otvorena sve do poslednjeg takta kompozicije, kada ih treba polako zatvoriti. U poslednjem taktu, melodiju izvodi samo hor, koji bi trebalo istu da ponavlja svaki put sve tiše, sve dok se zvuk potpuno ne izgubi.
U astrologiji, Neptun se smatra misterioznom planetom koja simbolizuje more, njegove tajanstvene dubine i nedokucive tajne koje one kriju. On vlada ljudskom intuicijom, psihičkim sposobnostima koje posedujemo, našom imaginacijom, uobraziljom i maštom. Idealističan je, spiritualan, mističan, maglovit, konfuzan. Zbunjuje i obmanjuje.
Osobe koje su rođene pod uticajem ove planete, obično su izuzetno osetljive, otvorene svim uticajima i često na raspolaganju svemu i svakome.
Prema zapadnoj astrologiji, Neptun ima najviše uticaja na osobe rođene u znaku Ribe.
Posle Merkura, najviše mi se dopada Neptun! Nekako me on najviše podseća na Svemir (tako mi zvuči), onako laički! 🙂