Evo još malo „stručnih“ tekstova… Za sve one koji bi voleli da znaju nešto o muzičkim oblicima, a mrzi ih da čitaju velike knjige, evo ukratko najbitnijih činjenica. Tekst se sastoji iz tri dela. Deo prvi možete preuzeti ovde: oblici_1 (pdf, 55kb). Nadam se da će pomoći 😉
Ovaj tekst, koji je napisala Marija, zaštićen je Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Serbia License.
Teodora, ja sam tu knjigu kupila pre skoro 20 godina 🙂
i to u Beogradu, na Kosančićevom vencu, čini mi se. Možda je sada ima u Zavodu za udžbenike, a zaista ne znam koliko bi mogla da košta. U svakom slučaju, odlična knjiga 🙂
Da li neko može da mi pomogne gde mogu da nađem knjigu Nauka o muzičkim oblicima i koliko ona košta?
Raso, hvala za „update“ 🙂
Mislim da sa ovom definicijom rečenice nećete daleko odmaći, a nećete je ni naći. „Muzička misao zaokrižena kadencom“ ne kazuje ništa i to ljude zbunjuje. Najpravilniji opis bi bio: REČENICA MORA DA IMA JASAN SIGNAL POČETKA (MOTIV), PROGRESIJU (RAZVOJ), I JASAN SIGNAL KRAJA (U VIDU KADENCE ILI NA BILO KOJI DRUGI NAČIN). Ukoliko nema jedan od ova tri elementa sigurno nije rečenica.
Obavezno treba izbegavati definisanje velike i male rečenice – ona ne može biti ni velika ni mala, nego je takva kakva je. Ako je kompozicija dobra veličina rečenice je prava. Ona može biti velika, ili mala u odnosu na nešto, a ne zbog naše subjektivne procene.
Rečenica se ne može definisati na osnovu broja taktova (2+2+4 ili 4+4+8 itd.) jer ta takozvana „kvadratna struktura“ važi samo za rani klasicizam, i već kod Betovena se ne može pratiti, a da ne govorimo o drugim epohama. Zbog toga ona ne može biti „pravilna“ ili „nepravilna“, već samo rečenica takva kavom je kompozitor stvorio.
Za sada od mene toliko, a sledeći put ću prokomentarisati definiciju perioda i možda još po nešto. Nadam se da će ovo moje pisanije nekom možda i koristiti.
Pozdrav za sada!
Potpuno se slazem sa ovim konstatacijama i upravo tako i ucim decu.Zao mi je sto se ne organizuju susreti ili seminari iz ovog predmeta,koristilo bi MNOGO!Vidim da je davno komentarisano,ali ako i dalje ima raspolozenih za ove razgovore ili nove ideje pisite…Pozdrav!
Drugačije rečeno, pronađite knjigu Berislava Popovića „Smisao u muzici“ ako želite zaista da shvatite formu. Fokus svake analize trebao bi da bude shvatanje a ne ukalupljavanje ispisanih nota u neki već postavljen okvir. Tekstovi tamo jesu pomalo „teški“, ali s druge strane otkrivaju vam nešto zaista specijalno 😉 za razliku od recepture Peričić-Skovran gde počnete nakon kraćeg vremena da mislite ograničeno, i drugačije da kažem, od silnog posmatranja listića niste u stanju da uživate u drveću, a kamoli u šumi. Sretno! 🙂
Ljubice, hvala puno na preporuci za knjigu 🙂
Raso, dobro si primetio 🙂 Skripte su, zapravo, kombinacija teksta iz pomenutog udžbenika i beleški sa predavanja. Ako želiš da dodaš još nešto što bi koristilo onima koji izučavaju ovaj predmet, samo izvoli 🙂
Pozdrav svima!
Slučajno sam „nabasao“ na ovaj sajt, i mnogo mi se sviđa.
Mene najviše interesuju muzički oblici, pa sam malo proučavao vaše skripte. Pre svega moram da kažem da su odlične, i dobro zamišljene.
Primetio sam da su bazirane na udžbeniku „Nauka o muzičkim oblicima“, koji je za sada najbolji, ali je malo zastario.
Ima nekoliko formulacija koje su konfuzne i ne mogu se odnositi na druge epohe osim ranog klasicizma.
Rado bih otvorio diskusiju na ovu temu, ako se slažete.
Marijana, hvala ti 🙂
Svako ima pravo da kaže ono što misli, ali i da kasnije stoji iza svojih reči 😉
svaka cast na ideji za sajt! Za Miljanu : nisi fer sto kritikujes. Da nema ovog sajta ti ne bi imala ni gde da napises taj komentar. :o)
Miljana, u pravu si. Ovo je zaista minimum, nešto što mi je služilo kao podsetnik pred ispit ili kontrolni. Možda ću kasnije (kad budem imala vremen) napraviti i nešto obimniju skriptu za ovaj predmet. Do tada, preporučujem knjigu „Nauka o muzičkim oblicima“, koju su napisali Dušan Skovran i Vlastimir Peričić i, naravno, ovaj minimum minimuma 😉
nazalost,ima tu jos mnoooogo toga,ovo je najminimalniji mininum 🙂
znali tko sta je period i velika muzicka recenica?
Zna 😉 Znaćete i Vi, ako pročitate ovo što sam postavila na blogu 🙂