Proučavanjem muzičkog života današnjih primitivnih plemena, može se dobiti slika o životu i muzičkoj kulturi naroda prvobitne ljudske zajednice.
U samom početku, muzika je bila u uskoj vezi sa magijom. Njena uloga bila je da pomogne da se neka radnja uspešno završi (npr. lov, ratni pohodi, prizivanje kiše ili lepog vremena…). Takva muzika je obično bila povezana sa plesom. U ovim magijskim obredima bilo je jako bitno da se muzika uskladi sa rečima, pokretima i mimikom, što nagoveštava začetke dramskog roda. Karakteristično je i ponavljanje pojedinih pevanih delova u tačno određenom broju.
Napevi su u početku bili vrlo jednostavni – melodija je bila malog opsega, ali je zato dinamičko i ritmičko nijansiranje bilo vrlo bogato. Sa razvojem kulture prvobitnih ljudi, menjaju se i napevi. Opseg melodije se širi do kvarte, kvinte, a zatim i do oktave, čime se omogućava fiksiranje tonaliteta. Pojavljuju se i prve lestvice, koje se sastoje od pet tonova (pentatonske) i imaju nekoliko varijanti (u zavisnosti od rasporeda intervala). Nastaju kolektivne pesme – plesovi, uspavanke, ljubavne i epske pesme, kao i radne pesme. Javlja se i podela uloga – plesači više ne pevaju, već samo igraju. Organizuju se i prva takmičenja među plemenima uz pesmu i ples.
Vrlo brzo dolazi i do pojave višeglasja, što znači da se jednoj melodiji suprotstavlja bar još jedna melodija, koja je delimično ili potpuno različita od prve, ali teče uporedo sa prvom. I tu ima nekoliko faza razvoja: prvo se pojavljuju paralelne kvinte i oktave, onda kvarte i terce, a zatim i paralelne sekunde. Nastaje i razvijeniji oblik višeglasja – heterofonija, gde se obe melodije kreću u unisu, ali na pojedinim mestima druga melodija se udaljava od prve ili varira prvu melodiju (kao kad se peva uz gusle). Bordun je takođe oblik višeglasja. Predstavlja stalno držanje ili ponavljanje jednog istog tona iznad ili ispod napeva.
Instrumenti
Prvi duvački instrument bio je ljudski glas, a prve udaraljke bile su ruke. Prvobitni čovek je pravio instrumente da bi mogao da proizvede zvuke koje nije mogao da otpeva (zvuk vetra, kiše i sl.). Pošto mu je dosadilo da udara dlanom o dlan, prvobitni čovek počeo je rukama da udara o neki drugi predmet ili čak predmetom o predmet. Tako je nastao čitav niz različitih udaraljki od drveta i metala. Postojale su i razne vrste čegrtaljki, koje su bile smatrane amajlijama.
Prvi žičani instrument bio je verovatno muzički luk. Ličio je na lovački, ali je bio veći. Sastojao se od rezonantne kutije i jedne žice, o koju se udaralo štapićem. Ostali žičani instrumenti bili su slični harfi, citri ili liri.
Prve flaute nastale su od kostiju ptica ili od trske i proizvodile su u početku samo jedan ton. Kasnije su na njima napravljeni otvori, koji su omogućavali izvođenje različitih tonova (muzičku slobodu).
Pošto je shvatio princip rezonance i uvideo na koji način veličina instrumenta utiče na visinu i boju tona, prvobitni čovek je izmislio razne vrste drugih instrumenata i usavršio udaraljke, dodavši im bubanj i marimbu (vrsta ksilofona).
Ovaj tekst, koji je napisala Marija, zaštićen je Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0 Serbia License.
(slika preuzeta odavde)
Čisto da se zna da ovo i dalje pomaže mnogobrojnim generacijama. Pozdrav. 😀
ugodna stranca, u svakom slucaju… 🙂
muzika prvobitne zajednice nije bila „u vezi s magijom“…ona magijom je bila…
u stvari tada, kao zasebnost, muzika ni postojala nije. sam magijski obred, bio je nes slicno danasnjem filmu, sinkreticka forma, unutar koje provenijencje svim danasnjim vrstama umjetnosti jesu…i da, muzika i danas, magijom je. 🙂
Hvala ti puno, za danas sam imala referat o prvobitnoj zajednici i muzici, udjbenik je sranje, spasila si mi zivot. Hvala tii <3
Tekst odlican, svaka cast! Moja zamerka je nedostatak fotografija koje su potrebne da bi utisak bio potpun.
Kaca, hvala na ovoj primedbi 🙂
Ovaj tekst bio je jedan od prvih koje sam napisala na blogu, a nekoliko meseci kasnije (čini mi se da je bio decembar 2008) pali su neki silni serveri, a među njima i onaj na kome sam ja hostovala blog. Srećom, posle par dana sve je to vraćeno u prvobitno stanje, ali neke stvari su nedostajale, kao na primer slike u ovom tekstu. Iz nekog razloga, to još uvek nisam sredila i zato puno hvala što ste me podsetili na te slike 🙂
Gledaću da ih ponovo vratim u članak u najskorije vreme 😉
🙂
bravo
Snežana, jako mi je drago zbog toga 🙂
Hvala na pohvalama i puno pozdrava iz Novog Sada! 🙂
Marija, pomogla si mi za sutrasnju lekciju iz istorije muzike za prve godine. HvAla ti puno. Blog ti je odlican i veoma korisan za svi koji vole muziku, a i za nas muzicke pedagoze. POZDRAV IZ OHRIDA
Ashaman, dugo se već spremam da nastavim sa ovom skriptom – tekst o muzici u antičkoj Grčkoj je sledeći 😉
Ima nesto o muzici u antickoj Grece
Spasio me je ovaj tekst,da nije bilo njega dobio bih 1.
E, Peco, i ja sam bezuspešno tražila to na netu i kad sam shvatila da ne postoji, rešila sam da postavim sama 😉 Drago mi je da sam pomogla 🙂
au..hvala vam puno..ovo nema nigde na netu sem ovde…;) Prijatno sam se iznenadio kada samm ovo nasao…:))))
Majo, drago mi je da sam Vam pomogla 🙂
Jedino sam na vasem sajtu nasla ono sto je bilo potrebno mome sinu za proekat.Puno vam hvala. Pozdrav iz Skoplja.