Ako do sada niste verovali u to da matematika i muzika imaju puno toga zajedničkog, evo pravog videa za vas 🙂
Američki muzičar Majkl Džon Blejk (Michael John Blake) dosetio se kako da matematičku konstantu Pi pretvori u muziku. Počeo je od toga da brojevima dodeli tonove C-dur lestvice, pa je tako broju 1 dodelio notu C, broju 2 notu D i tako sve do broja 7, koji predstavlja notu H.
Broj 8 je takođe C, ali za oktavu više (u intervalima – oktava od osnovnog tona, tj. broja 1), broj 9 je nota D (za nonu udaljena od osnovnog tona), a nulu predstavlja broj 10, pa je dobila ton E, koji je za decimu udaljen od osnovnog (početnog) tona.
Kada je svaki broj dobio svoju notu, onda je Majkl svakoj noti dodelio i trozvuk (kvintakord) čiji je osnovni ton upravo ta nota: za broj 1 – C-dur kvintakord (C-E-G); za broj 2 – d-moll kvintakord (D-F-A); broj 3 – e-moll kvintakord (E-G-H); broj 4 – F-dur kvintakord (F-A-C); …
No, da vas ne zamaram više teorijom, evo kako to zvuči u praksi – jedna lepa fuga 😉
Muzika je u potpunosti zasnovana na matematici. Jos je PItagora to bilo jasno. Od kada su nasi muzicari prestali da uce matematiku, ostali smo bez velikih kompozitora.
stvarno lijepo urađeno:)
Matematika i muziku nikada ne bih mogao da spojim u bilo kom kontekstu 🙂
Milena, nešto se dešava sa autorskim pravima. Evo šta autor kaže o tome:
Srećom, postoji i ovaj video koji sam sad postavila. Nadam se da će on raditi 🙂
Hvala u svakom slucaju, ali vec sam se snasla!! pozz
Zasto je klip obrisan? Da li nekako mogu da dodjem do njega? Radim neko istrazivanje o matematici i muzici pa mi se ovaj klip ucinio interesantnim. Potreban odgovor sto pre, unapred hvala!
Nendjo, verujem da se ne kaže bez razloga da muzika i matematika imaju puno sličnosti. 😉
Mogu ti reći da sam, radeći sa klincima, primetila da oni kojima dobro ide matematika obično brže i bolje kapiraju muziku i lakše im je da dođu do krajnjeg rezultata 🙂
Vrlo, vrlo zanimljivo.
BAhove fuge i imaju mnogo zajedničkog sa matematičkim formulama
Možda mi se baš zato i sviđa 😉
Zvuči matematički 🙂
Marija, biće i na you tube, sigurno. Ja sam odgledala Advokaticu, koja me je i preporučila. Snimanje je obavljeno, uživale smo u ćaskanju i jedva čekam da vidim kako je to sve ispalo. Jovana jeste jedna prijatna devojka! 🙂
Hvala Dudo! 🙂 Ja nisam uspela da odgledam emisiju, ali se nadam da ću uhvatiti reprizu ili će je Jovana postaviti na FB. 😉
Inače, sa Jovanom je bilo baš prijatno razgovarati, tako da ne sumnjam da ćeš i ti uživati 🙂
Svaka mu čast na ideji!
Marija, gledala sam te u emisiji Jovana Subotom. Slatka si i prirodna. Ja ću biti gost 4. juna!
Pozdrav!
Dejane, ovo stvarno ima malo sličnosti sa delima Majk Oldfilda, ali ne verujem da je sistem bio isti 😉
Mada, ko zna… 8)
Ovo mnogo pdseća na Michaela Olfielda, naročito na prvi album, Tubular Bells. Da Oldfield nije došao na ovu ideju mnogo ranije?
aktivisto, hvala za pohvale i linkovanje 🙂
A za oblak oznaka, proveri mail 😉
JEDNOSTAVNO REČENO IZVANREDAN SAJT. Odmah ću da vas ulinkujem sa nekoliko mojih sajtova. Mnogo lepe teme i imate izvanredan oblak oznaka. Gde ste ga našli?
Odlično! Poprilično zvuči sveže… uklopilo mi se u prolećne dane :)))
Mislim da nisi u pravu 😉
Slažem se da je verovatno trebalo puno vremena da se sve ovo montira i snimi, ali najbitnija stvar ovde bila je dosetiti se kako povezati brojeve sa tonovima. Ostalo je relativno lako 🙂
Ahahahahah, ja mislim da ću ja ovo moći da izvedem za desetak godina 🙂 Dobro, malo manje, ali nisam ja ova klasa. Mislim da je ovom čovi trebalo dosta da ukomponuje toliko instrumenata, pa da sve to montira…
Iskreno, nisam sigurna da li je i ritam odredio na osnovu brojeva (nisam obratila pažnju), ali je zanimljivo što tema nije uvek u istim notnim vrednostima data 🙂
A stvarno nema električne gitare… Možda da probaš da snimiš nešto slično, pa da ubaciš i gitaru ? 😉
Ovo je odlično! Svidja mi se što je uradjeno na mnogo instrumenata, čak je banjo ubačen… Perkusije su mi takodje zanimljive, možda je glupo pitanje, ali jel i ritam ima veze sa 3,14…? Znam da rekoše da je tempo 157bpm, ali opet to ne mora da ima veze sa samim ritmom? Jedina zamerka, nema električne gitare 🙂
Jedna molba zna li itko od vas dali grunge smjer muzike ima veze s matematikom i kako
hvala
grunge je kao ubrzani bluz a bluz ima triolski ritam ( cetrvrtina se deli na tri jednaka dela) Karakteristicno za grunge je da su vezane prva i druga triola a cesto i treca vezana za prvu i drugu .