Ruski kompozitor Petar Iljič Čajkovski (Pjotr Iljič Čajkovski) rođen je na današnji dan, o7. maja 1840. godine. Iako je živeo u istom periodu kad i kompozitori „Ruske petorke“, nije bio njihov član. U svojim delima Čajkovski je veoma uspešno kombinovao elemente ruskog folklora sa elementima zapadne muzike.
Pošto je rođen u porodici skromnijeg porekla, roditelji su insistirali da prvo završi studije prava. Muzikom je počeo da se bavi kasnije, u 21-oj godini. Nikolaj Zaremba učio ga je muzičkoj teoriji, harmoniji i kontrapunktu, a kod Antona Rubinštajna učio je instrumentaciju i komponovanje. Kada ga je kasnije Nikolaj, mlađi brat Antona Rubinštajna, pozvao da predaje harmoniju, kompoziciju i istoriju muzike na Moskovskom Konzervatorijumu, Čajkovski je sa oduševljenjem prihvatio. Na nesreću, posle deset godina predavanja, doživeo je nervni slom. Pokazalo se da je posao predavača izuzetno iscrpljujuć, tako da je ubrzo odustao od toga.
Čajkovski je bio homoseksualac. Do tog saznanja došlo se, između ostalog, i zahvaljujući pismima njegovog brata Modesta, koji je takođe bio homoseksualac. Kada se omiljeni učenik Čajkovskog, Vladimir Šilovski (i sam homoseksualac) oženio, Čajkovski je doneo odluku da će se i on oženiti i to prvom koja ga bude htela.
U to vreme dobijao je romantična pisma od svoje bivše studenkinje Antonine Miliukove, koja je bila toliko uporna, da se kompozitor najzad i oženio njome. Međutim, već na medenom mesecu pokajao se zbog toga i pokušao je da izvrši samoubistvo, utapajući se u hladnoj reci. Na sreću, to mu nije pošlo za rukom. Razišao se sa suprugom posle samo šest nedelja zajedničkog života i nikada se više nisu videli. Antonina je završila u ustanovi za mentalno obolele, gde je i preminula 1917. godine.
Žena koja je imala zaista veliki uticaj u životu Čajkovskog bila je Nadežda fon Mek, udovica železničkog tajkuna i veliki ljubitelj umetnosti. Ona je bila veoma zainteresovana za muzičku karijeru Čajkovskog i veliki obožavalac njegovih dela. Svake godine slala mu je pomoć u iznosu od 6000 rubalja. Interesantno je da su njih dvoje od samog početka komunicirali isključivo preko pisama. Razmenili su preko 1200 pisama u kojima su jedno drugom iznosili i najintimnije tajne. Nikada se nisu sreli.
Svetlana, hvala puno! 🙂
Vi ste divni ,divni ,puno vas volim.Svaki put kada mi treba nesto tek toliko da mi “osvezi pamcenje“,a ja kod vas ! Big hug!