Josip Slavenski (Josip Štolcner Slavenski), jugoslovenski kompozitor, rođen je na današnji dan, 11. maja 1896. godine, u Međumurju. Njegov otac bio je pekar, ali je i svirao na citri. Sina je naučio pekarskom zanatu, ali se isto tako pobrinuo i da mali Josip nauči note već u petoj godini, pre nego što je naučio da čita i piše.
Zahvaljujući pevanju svoje majke, Slavenski se upoznao i sa međumurskim folklorom, koji mu je kasnije bio inspiracija u mnogim kompozicijama. Njegov talenat i vredan rad obezbedili su mu mesto na Konzervatorijumu u Budimpešti, u klasi mađarskog kompozitora Zoltana Kodalja. Kada je napunio 20 godina, Slavenski je morao da napusti studije i ode na dvogodišnje služenje vojnog roka. Po povratku kući, zatiče porodicu u teškoj materijalnoj situaciji, tako da odlučuje da ostane i pomogne, vraćajući se svom prvobitnom zanatu – pekarstvu.
Na studije se ipak vraća 1921. godine, ali ovoga puta upisuje majstorsku školu u Pragu, gde je diplomirao dve godine kasnije, sa svojim Prvim gudačkim kvartetom. Ova kompozicija doneće mu veliki uspeh, jer je već sledeće godine, na Festivalu savremene muzike u Donauešingenu, u Nemačkoj, žiri baš nju izabrao za izvođenje. Kompozitor je tada i promenio svoje prezime iz Štolcer u Slavenski, kako bi istakao svoje poreklo. Zahvaljujući ovom uspehu, izdavačka kuća Šot iz Majnca, jedna od vodećih svetskih izdavačkih kuća, počinje da objavljuje kompozicije Slavenskog.
Slavenski je pisao sve muzičke žanrove, osim opera i baleta. njegovo najznačajnije vokalno-simfonijsko delo je „Simfonija orijenta“, prvobitno nazvana „Religiofonija“. U ovom delu kompozitor opisuje razne religije: paganstvo, Jevreje, budizam, islam, svoju veru u Muziku, a završava Pesmom o radu, koji smatra religijom savremenog čoveka.
Jedna od najviše izvođenih kompozicija Slavenskog je simfonija „Balkanofonija“. To je, zapravo, sedmostavačna svita u kojoj se opisuje muzika zemalja sa balkanskog poluostrva. Stavovi su: Srpska igra, Albanska pesma, Turska igra derviša, Grčka pesma, Rumunska igra, Moja pesma (zasnovana na međumurskom folkloru) i Bugarska igra.
(slika preuzeta odavde)