Pre par dana Marinowski me uputio na jedan zanimljiv sajt, na kome sam našla neke neobične kompozicije. Poruka na sajtu bila je „Misliš li da možeš da odsviraš i ove note? Čik probaj (iako se to može loše odraziti na tvoje mentalno zdravlje)“
Naravno da me je to odmah zainteresovalo. 🙂
Pogledala sam note i – imala sam šta i da vidim (klik za veću sliku):
Ono što je interesantno kod ovih kompozicija (?), osim što izgledaju zastrašujuće, su komentari i uputstva za izvođenje. Tako npr. na prvoj slici možete videti komentare „ovde nauljati gudalo“, „želim Vam lep dan“, „ukoliko postoji treći klarinet, neke violine mogu da idu“, „ukloniti stoku sa pozornice“, „balansirati na dve noge stolice“…
Druga slika ima i portret kompozitora u notama!
Treća mi je najzanimljivija. Delo je pisano za gudački kvartet i ima sledeća uputstva: „ukoliko ste drugi violinista, nemojte svirati na prvoj violini“, „prespavati dva takta“, „šok-terapija će možda biti potrebna da bi se završilo ovo delo“ i najbolja – „ukoliko Vam ovde otpadne ruka, pričvrstite je ponovo i svirajte malo sporije“!
Ako ste mislili da je to neverovatno, pogledajte sledeće partiture:
Vidite li mapu sveta? 🙂
Zanima me još samo kako li zvuče ove kompozicije….
da videla sam ovo…ali jednako me nasmejalo kao i prvi put, pozdravljam te Marija 😆
iskreno, nisam, mada ne verujem da može da mi nanese još neku zdravstveno – mentalnu štetu 😉
P.S. nema problema, neću nikom da kažem 😉
P.S. Mapu sveta sam ukrala, mnogo mi se svidela 🙂
Si probala 🙂
Super!!!! 🙂
Marinowski, dobro je da si pomenuo Satija. Pisala sam nešto o njemu ranije, ali nisam pomenula sva ova dela 🙂
Ovaj Ligeti je svakako zanimljiv, ali nekako nisam baš ljubitelj takvog načina komponovanja… Previše elektronike za moj ukus 😉
Grande, drago mi je da ti se sviđa ovde. Dobrodošao si u svako doba 🙂
Dudo, ako pronađem, postaviću ovde 🙂
Da znas, da i mene kopka! Ako uspes da isčeprkaš, javi nam! 🙂
Baš me je Marinowski uputio na ovaj sajt. Još prelistavam, ali čini mi se da ću biti jedan od mnogih redovnih posetilaca. Pozzz
Upravo sam to hteo da pitam, kako bi bilo kada bi se ove stvari odsvirale. Moguće da je neko i pokušao, makar nisam siguran koliko je rezultat slušljiv.
Drugi deo teksta o ovim notama ne gubi na zanimljivosti, naprotiv!
http://www.darkroastedblend.com/2009/03/strangest-music-scores-part-2.html
Traži se da se svira u plagijatorskom režimu, da se svira brzo toliko da impresioniraš druge muzičare, da pripaziš novčanik od trombonista i da ponavljaš određeni deo dok te ne prođe bolan svrabež.
Verovatno su u pitanju šale i upotreba nota za izražavanje vizualne kreativnosti. Svejedno, verovatno su i dela poput „Tri mlohava preludija za jednog psa“ i „Birokratska sonatina“ Erika Satija u vreme kada su nastali bili smatrani šalom, a danas se veoma cene.
Tu je i Satijevo delo Vexations za klavir solo, na kojem je napisano: ponoviti 840 puta. Moguće da je Satie napisao to u šali, ali oni koji to delo danas izvode u celosti (to traje 36 sati!) shvataju to ozbiljno!
Čitao sam ranije članke kako notni sistem sputava, kako nije baš razumljiv i da bi ima boljih načina zabeležavanja. Kako god, ove naše note na koje smo navikli i dalje preživljavaju.
Ima dela koja ne mogu da se napišu u tradicionalnom notnom sistemu. Tada se pribegava raznim metodama zapisivanja i interpretacijama dela. Pogledajte meni vrlo zanimljiv primer Ligetijevog dela „Artikulation“ i vrlo uspešne grafičke interpretacije:
http://www.youtube.com/watch?v=71hNl_skTZQ
Video sam ove note pre skoro 20 godina, poslušao sa zadovoljstvom ovo delo pre isto toliko godina, a zahvaljujući autoru i Youtubeu možemo ga sagledati u jednoj novoj perspektivi.
Makar na prvi pogled deluju nerazumljivo, ovakve kompozicije (koje su nastale pre više od pola veka!) su utrle put elektronskoj (mainstream) muzici današnjice.
Charobna, i ja bih volela da čujem 🙂
Zaista ne znam može li se odsvirati ili se to neko samo igrao 😉
Neno, da je zanimljivo – jeste. A što se muzičkog obrazovanja tiče, svi mi imamo bar malo muzičkog obrazovanja – ne treba da budeš profesionalni muzičar da bi volela muziku 😉
Na zalost nemam muzicko obrazovanje, ali mi je ovo vrlo zanimljivo. Imacu kome da pokazem.
Vau… Da li je ovo uopšte moguće odsvirati? Stvarno je zanimljivo, volela bih da čujem ako može. 😀